poniedziałek, 2 maja 2016

Dzień Flagi RP

2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP. 
Wywieszanie flagi w tym dniu jest bardzo wymownym gestem, zwłaszcza dla ludzi pamiętających czasy PRL. Właśnie w tym dniu zdejmowano po obchodach pierwszomajowych flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu 3 maja. Mimo to, Polacy i tak wywieszali 3 maja flagi, celebrując uroczystości kościelne związane ze świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz zniesioną przez władze komunistyczne rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  
3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, drugą po amerykańskiej na świecie.Święto Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze, zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. 

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.


Fot. z 2 maja 2011. Byłam 5 lat młodsza, a wydaje mi się, że to było przed chwilą. Och! Tak było!


Mieszkańcy Leżajska wywieszali flagi na budynkach, na balkonach.Dzisiaj świętujemy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Rodzinie i znajomym, którzy przebywają z dala od Ojczyzny wszystkiego najlepszego!

Po południu przez Leżajsk przeszła burza. Trwała krótko, ale intensywnie i z wyładowaniami.

Zdjęcia z dnia 3 maja 2016

**1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...